
Nyilas Ilona
fotóművész, pedagógus, népművészeti oktató
2004 - Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Tanárképző Főiskolai Kar (pedagógia szak) – Gyógypedagógia képzéssel
2007 - Eszterházy Károly Főiskola Bölcsészettudományi Kar
2012 - Eszterházi Károly Főiskola Bölcsészettudományi Kar (egyetemi oklevél)
1981-1985 között fényképész kisiparos
1985-től szellemi szabadfoglalkozású fotóriporter
1985-95 Zsigray Képeslap Stúdió
1995- Csödei Alkotóház alapítója és vezetője
2006 Egry József Általános Iskola és Művészeti Iskola (Keszthely), - drámapedagógus
1980 “Csendélet” című fekete-fehér analóg fotográfia, - Magyar Fotóművészek Szövetsége emlékérem
2018 MMA Művészetelméleti Tagozat Elismerő Oklevele
2022 Magyar Érdemkereszt Arany
Nyilas Ilona több esztendeje vezeti sikerrel a csödei alkotótábort, amely nyaranta az ország számos pontjáról érkező gyerekeknek kínál hamisítatlan falusi, ugyanakkor alkotóművészeti és drámapedagógiai szakmai programokban bővelkedő élményt.
A tábor célja: A magyar és kisebbségben élő gyermekek és fiatalok alkotó tevékenységének felébresztése, fejlesztése. a tábor vezetője, lelke, a 10 napos etapok tematikájának kidolgozója megőrizte a gyerekek alkotásait, írásait, rajzait, fotóit, kerámiáit, hiszen többezer gyerek fordult meg a kilencvenes évek elejétől évente megnyíló nyári táborokban.
Messziről, sokan Budapestről érkeztek a felnőve ma már a világban szerteszét élő kisdiákok, hogy megismerjék a falusi élet hétköznapjait, a ház körüli teendőket, a zalai tájban élőket, a félig nomád életmódot, s a táborzárókon gyakorta színi előadásokat mutassanak be.
Nyilas Ilona a kézművesség és a drámapedagógia eszközei mellett a kommunikációt helyezte a középpontba, így a táborozók riportokat készítettek az errefelé látható különlegességekről, érdekes foglalkozású emberekről. A papírra vetett élményeket rajzokkal, fotókkal egészítették ki. Ennek köszönhetően őrizték meg a riportok egyebek közt a mostanra teljesen kihalt Pusztaszentpéter község utolsó lakóját Oszkár bácsit, a zalai dombok között jurtában élő család mindennapi kihívásait, a vályogházépítés fortélyait, a szénégetők munkáját, a tökmagolaj készítést, az Alföldről ide költözött csikóslegény életét, Szabolcs Péter szobrászművész alkotásait. A kézzel írt beszámolók visszatükrözik a táborlakók lelkesedését, a látottakra való rácsodálkozását, ismeretszerző kíváncsiságát. Az asztalokon pedig fellapozhatók az együtt töltött időt dokumentáló fotóalbumok. (Forrás: Zaol.hu)
Film
“Kopogós” experimentális dokumentumfilm, operatőr: Bíró Irén. Bemutató: Fiatal Művészek Klubja (1988)
Könyv
“Be szép a régi kép a tiszta…” 1980 és 1990 között készült analóg felvételek (154kép). Bp.: Magán kiadás, 2008. (Kincses Károly ajánlásával)
Róla szóló irodalom