
Hidas Zsófia
textilművész, egyetemi oktató, vizuális- és környezetkultúra tanár
2004-2009 Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Budapest, vizuális- és környezetkultúra tanár szak
2003-2008 Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, Budapest, textiltervező, szövő szak
1999-2003 Gödöllői Iparművészeti Műhely, rajz és szövő tanfolyam
2019 óta a Metropolitan Egyetem művészeti karának óraadó tanára
2018 óta a Gödöllői Iparművészeti Műhely művészeti- és ügyvezetője, fő kurátora
2014 óta a ZSOFIHIDASI márka tervezője
2009 óta a textiltervező-szövő-rajz tanfolyam művészeti vezetője, Gödöllői Iparművészeti Műhely, Gödöllő
Tagság
Fiatal Iparművészek Stúdiója Egyesület
MANK
2023 Gödöllő Kultúrájáért Díj
2022 NKA alkotóművészeti ösztöndíj
2021 MMA Művészetpedagógiai Elismerő Oklevél
2021 Körösfői-Kriesch Aladár Művészeti Díj, Művésztanárok Díja
2015 Magyar Művészeti Akadémia alkotói ösztöndíja
2011-2012, 2013 Kozma Lajos kézműves iparművészeti ösztöndíj
2007 Erasmus ösztöndíj, Université des Beaux Arts, Marseille
2005 Körösfői-Kriesch Aladár művészeti díj
Hidasi Zsófia textilművész – az iparművész akadémiai társunk, Katona-Szabó Erzsébet által 1998-ban létrehozott Gödöllői Iparművészeti Műhelynek dolgozva – 2009 óta tanítja szövésre a főként helybéli, de a környékről és a fővárosból jelentkezőket is, az alapismeretektől kezdve a textiltervezés lehetőségeiig. (2018 óta Hidasi Zsófia a GIM művészeti vezetője, ügyvezetője és fő kurátora, a kortárs szövőműhely és textiltervező műhely művészeti vezetője.) Ezzel a munkájával egy nagy múltú hagyományt tart életben: a 120 éve indult (és az I. világháború után abban a formájában megszűnt) gödöllői művésztelep szövőműhelyéét, mely az európai Arts and Crafts-mozgalom kiemelkedő hazai műhelye volt. Gödöllőn egykor – munka közben – a helybéli gyerekeket és fiatalokat vezették vissza a háziipari szövési technikákhoz, hogy a népművészet ezen ága és a kreativitás ne merüljön feledésbe. Ma – amint a GIM nem üzleti vállalkozás, hanem a művészetek iránti igény terjesztője – a műhelyben nemcsak tanítás folyik, hanem kortárs kiállítások szervezése is, valamint lehetőséget teremtenek a hivatásos műhelymunka folytatásához.
A Hidasi Zsófia által vezetett szövőműhelyben a tradicionális szövési technikákból kiinduló és azokat újragondoló, kortárs módon alkalmazó technikai tudást és szemléletmódot lehet elsajátítani. A tematikus workshopok egy-egy technikai megoldás, mintaképzési vagy szövetszerkezeti téma köré épülnek. Az asztali szövőszékeken elsősorban alkalmazott textilek készülnek, amelyek különböző funkciókat tölthetnek be. Lehetnek lakástextilek, ruházati textilek, táskaszövetek. A gödöllői szecessziós művésztelep szövőiskolájában is készültek mindennapi használatra szánt textilek: Körösfői-Kriesch Aladárék azt vallották, hogy a művészetnek az élet minden területén jelen kell lennie. Ehhez a gondolathoz kapcsolódik a kortárs szövőműhely tevékenysége, a műhelyben a kézműves értékeket szeretnék átmenteni és megismertetni. 2021-ben a kortárs szövőműhely alkotásait a RUG ART FEST kiállításán mutatták be. Tevékenységük sikerét jelzi, hogy az elmúlt években több mint tíz növendékük nyert felvételt vizuális művészeti egyetemekre, akiket rajzra, szövésre vagy textiltervezésre tanítottak.
Hidasi Zsófia maga is a Gödöllői Iparművészeti Műhely rajz és szövő tanfolyamán kezdett tanulni, majd a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem textiltervező és szövő szakát végezte el, illetve ugyanott a vizuális- és környezetkultúra tanár szakot is. Friss diplomásként művészetpedagógiai foglalkozásokat tartott az Iparművészeti Múzeumban és a Kogart Házban. 2005-ben a Körösfői-Kriesch Aladár Fiatal Művészek Díjában részesült. 2012-ben és 2013-ban elnyerte a Kozma Lajos Kézműves Iparművészeti Ösztöndíjat. 2015-ben a Magyar Művészeti Akadémia alkotói ösztöndíjában részesült. Jelenleg a GIM-házban tekinthető meg a növendékei kiállítása Florárium címmel. Az erről szóló beszámoló (mivel az eredményeik kiemelkedőek) megjelent a Magyar Iparművészet folyóiratban. (Keserű Katalin. Művészetpedagógusi Különdíjakat adott át a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozata, 2021)
Válogatás kiállításokból:
2022 Közös tér – II. Ipar-és Tervezőművészeti Szalon, Műcsarnok, Budapest
2022 A WAMP csoportos kiállítása, Párizsi Magyar Intézet, Párizs
2022 Tükröződések csoportos képző-és iparművészeti kiállítás, Várkapitányi Lak, Gödöllő
2021 VII. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé, Szombathely
2021 Fest Rug Art, Budapest
2021 Párhuzamos szálak csoportos képzőművészeti kiállítás, GIM
2021 1984 – A FISE csoportos kiállítása
2018 Transzparens terek, Gödöllői Iparművészeti Műhely, Gödöllő
2018 Stúdiók, Gödöllői Iparművészeti Műhely, Gödöllő
2014 Moholy- és Kozma-ösztöndíjasok kiállítása, Iparművészeti Múzeum, Budapest
2012 Moholy- és Kozma-ösztöndíjasok kiállítása, Iparművészeti Múzeum, Budapest
2011-2012 Barokk térinstallációk, Gödöllői Iparművészeti Műhely, Gödöllő
2010 A MOME textiltervező szakon végzett hallgatóinak kiállítása, Tallinn EST
2009 Talente – nemzetközi pályázat kiállítása, Handwerkskammer für München und Oberbayern, München, Németország